Sports
Sports Home  >   Activities  >  Sports

August Month

Date

Competition

Category

Name&Class

Organisers

Result

01.08.2014

Football

U 19

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Participated

02.08.2014

Tennis

S- U19
D- U 19
S- U 17
S- U 14

Krishna Kanagaraj XII
Surya Kanagaraj Manoj Giri XII
S Sarvesh IX
S Agilan VII

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Runner Up
Runner Up
Participated
Participated

03.08.2014

Chess Tournament

U 12

Harjeeth VII

Kilpauk Chess Centre

II Place

04.08.2014

Kho- Kho

U 19

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Participated

04.08.2014

Kho- Kho

U 14

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Runner Up

04.08.2014

Tennikoit

S- U14

Karanbabu VIII

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Participated

04.08.2014

Tennikoit

D- U14

Karanbabu,
Shyamganesh VIII

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Participated

04.08.2014

Tennikoit

S- U19

VSP Girish

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Runner Up

04.08.2014

Tennikoit

D- U19

VSP Girish XII,
R Gowtham XI

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Runner Up

13.08.2014

Kho- Kho

U 19 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Winner

13.08.2014

Kho- Kho

U 17 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Participated

13.08.2014

Kho- Kho

U 14 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Winner

13.08.2014

Tennikoit

S- U14 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Winner

13.08.2014

Tennikoit

D- U14 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Runner Up

13.08.2014

Tennikoit

S- U17 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Runner Up

13.08.2014

Tennikoit

D- U17 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Runner Up

13.08.2014

Tennikoit

S- U19 (Girls)

School Team

Lady Sivasami Girl’s Hr. Sec. School

Participated

18.08.2014

Volley ball

U 19 (Zonals)

School Team

KRM School

Runner Up

18.08.2014

Volley ball

U 17 (Zonals)

School Team

KRM School

Runner Up

19.08.2014

Chess

U11 U14

U17 U19

Suryanarayanan V
S Santhosh VIII
Amreetha VI
Dharshana
Naveen Kumar XII
Induja XI

CGHSS

III Place
Participated
IV Place
Participated
Participated
Participated

23.08.2014

Badminton

S- U14

School Team

Lady Sivasani/ DDJ Jain College

Participated

23.08.2014

Badminton

D- U14

School Team

Lady Sivasani/ DDJ Jain College

Participated

23.08.2014

Badminton

S- U17

School Team

Lady Sivasani/ DDJ Jain College

Runner Up

23.08.2014

Badminton

D- U17

School Team

Lady Sivasani/ DDJ Jain College

Participated

23.08.2014

Badminton

D- U19

School Team

Lady Sivasani/ DDJ Jain College

Runner Up

23.08.2014

Badminton

S- U17 (Girls)

School Team

Lady Sivasani/ DDJ Jain College

Winner

23.08.2014

Badminton

D- U17 (Girls)

School Team

Lady Sivasani/ DDJ Jain College

Winner